تبلیغات
زهرای علی - قرآنفکری 315
زهرای علی
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم
سه شنبه 19 فروردین 1393 :: نویسنده : زهرای علی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

قرآنفکری 315:

آیات انتخابی:
آل عمران/137   حدید/17   حدید/20   مریم/23و25    طه/114   توبه/111   یوسف/ص 243   حج/73    فرقان/63   نسائ/86

آیه جلسه: آل عمران/186
لَتُبْلَوُنَّ فىِ أَمْوَالِكُمْ وَ أَنفُسِكُمْ وَ لَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَ مِنَ الَّذِینَ أَشرَْكُواْ أَذًى كَثِیرًا  وَ إِن تَصْبرُِواْ وَ تَتَّقُواْ فَإِنَّ ذَالِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور
قطعاً در مالها و جانهایتان آزموده خواهید شد، و از كسانى كه پیش از شما به آنان كتاب داده شده و [نیز] از كسانى كه به شرك گراییده‏اند، [سخنان دل‏] آزار بسیارى خواهید شنید، و [لى‏] اگر صبر كنید و پرهیزگارى نمایید، این [ایستادگى‏] حاكى از عزم استوار [شما] در كارهاست.
غرض اصلی سوره دعوت به توحید کلمه و یکپارچه کردن همه اهل ایمان علیه جبهه دشمنان است. ایات سوره پیوستگی زیادی به یکدیگر دارند و گویی زمان نزول در برهه ای بوده است که دعوت حضرت رسول و اسلام جا افتاده بوده است.
جغرافیای ایات: پیوستگی زیادی بین ایات سوره برقرار است اما طبق تقسیم بندی حضرت علامه طباطبایی آیات 181 تا 189 در یک دسته قرار داده شده اند که تشویق مردم برای جهاد با مال و جان برای خداست.
لَتُبْلَوُنَّ فىِ أَمْوَالِكُمْ وَ أَنفُسِكُمْ؛ لتبلون فعل مجهول از ریشه بلاء است. بلاء یعنی ایجاد تغییر و تحول برای رسیدن به یه نتیجه مشخص. بلاء در اموال و انفس یعنی چی؟ یعنی هر چیزی که ادم رو از حالت اطمینان و راحتی خارج کنه، هر چیزی که ما رو دچار اضطرار بکنه، هر چیزی که از حالت رضایت و خوشی درمون بیاره. حالا فاعل این به بلا انداختن کیست؟ فاعل لتبلون در اینجا خداست یعنی خدا می فرماید، قطعا (ل تاکید بر ابتدای فعل) ما شما رو در مال ها و جان هایتان می آزماییم. برای چی حالا خدا این کار رو می کنه؟ برای چیش در معنای بلاء مستتر است، برای رسیدن به نتیجه مشخص و ان همان رشد و ارتقاء است. یعنی عزیز من راحت بگم بهتون تو این دنیا بخوای و نخوای باید رنج بکشی. اصلا ظرف این دنیا رو با رنج ساختن، (لَقَدْ خَلَقْنَا الْانسَانَ فىِ كَبَد، قطعا انسان را در رنج آفریده ایم(بلد/4))، هر کاری هم که بکنی دچار ناملایمت های این دنیا می شی، چیزهایی برات پیش میاد که اون قرار و ارامشت رو بهم میزنه و این قطعی است. یعنی دنیا ظرفیت برخوردار شدن نداره و برخورداری در این دنیا ناقص است. در یه کلام بلاء در اموال و انفس یعنی اختلال در عیش.
اما یه نکته مهم اینه که معاش واقعی چیه؟ چرا ما تا دچار بلا در مال و انفس میشیم به اضطرار می افتیم؟ راستش رو بخواید اشکال از ماست!! معاش واقعی ذکر خداست نه این زندگی هایی که ما داریم. و باید بدونیم عیش این دنیا طبق همین ایه آمیخته با بلاء است و هرگز این بلاء تا دنیا دنیاست ازش جدا نمیشه. ما باید حواسمون باشه که این بلاء در عیش، مانع معاش واقعی ما یعنی ذکر خدا نشود. یعنی اگر اسباب عیشت بهم ریخت و دچار بلاء این دنیا شدی، تو ذکرت رو بهم نزن، زندگی واقعیت رو بکن. یعنی ذاکر باش. چرا با بلاء بهم میریزی؟ چر قاطی می کنی؟ خدا که از اول آماده کرده ما رو که بابا برخورداری این دنیا ناقصه. مثل امام حسین علیه السلام، در کربلا سیستم انفس و مال ایشان کاملا مختل شده است اما سیستم معاش واقعی یعنی ذکر بهم نریخته. هیچ ضعفی در آن سیتم رخ نداده و گویی اتفاقی نیفتاده.(خدایا یه کاری برای ما بکن با این اوصاف اوضاع ما خیلی بی ریخت!).
اصلا بزارید یه چیزی در مورد حیات این دنیا بگم همه مون رو راحت کنم، حیات دنیا یعنی همین عیش و راحتی و حس برخورداری، از جنس مخلوقات خدا نیست، یعنی مثل درخت، مثل کوه جنسش مخلوق نیست، ما به ازای خارجی ندارد، یه چیزی در درون ماست. ماییم که حس بهره مند شدن و نشدن داریم، حس خوشی و ناخوشی داریم، یعنی یه جوری توهمی اند، ناشی از برداشت ما هستند. ما باید بدونیم حدی از محرومیت و ناخوشایندی را تا در این دنیا هستیم داریم که هرگز از ما جدا نمی شود.
لَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَ مِنَ الَّذِینَ أَشرَْكُواْ أَذًى كَثِیرًا ؛ می فرماید مومنان، اهل کتاب و اهل شرک شما رو راحت نمیزارن، به خاطر ایمانتون همیشه اذیت زیادی از دست این ها خواهید کشید. در قسمت قبل که تکلیف حیات دنیا برای همه و از جمله مومنان مشخص شد، یعنی هیچی نداره این حیات دنیا، واقعی نیست. در این جا هم می فرماید به واسطه ایمانتان همواره با گروه غیر مومنان دچار چالش خواهید بود. مدام بهتون حرف می زنند و سرکوفت می رنند به شما، میگن شما علمی نیستید، سواد ندارید، شما نمی فهمید....... پس اینی که حضرت امام رحمت الله علیه می فرمودند وقتی دنیای کفر ازتون تعریف می کنه بدونید که دارید راه غلط رو می روید همین جا مشخص میشه، اگر دنیای کفر داره بهت می خنده، برات دست تکون میده، انقدر باهات صمیمی شده که با اسم کوچیک صدات می کنه، بدان اشتباهی رفتی، چون اون که کافر و قاعدتا با ایمان تو مشکل داره پس چرا به جای زبان اذیت، زبان به تحسین گشوده است!؟؟ دقت کن اقای دیپلماسی لبخند!!! دقت کن!!!
وَ إِن تَصْبرُِواْ وَ تَتَّقُواْ فَإِنَّ ذَالِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور؛ اما بلافاصله دو تا راهکار برای مومنان مطرح می شود، در  معنای صبر امده داروی تلخ، حبس کردن و ضد جزع. یه راهکارش صبر. خب وقتی قرار ناملایمتی و محرومیت باشه و تو هر کاری که کنی ازت جدا نمیشه، خب میخوای چی کار کنی؟  خودت رو بزنی به در و دیوار؟ خودت رو تو رودخونه غرق کنی؟ خودت رو بندازی زیر ماشین؟ (وای چقدر بداموزی داشت این ها که گفتم!!) صبر کن دیگه بابا جان. صبر کن عزیزم، ان شاء الله در حیات واقعی بعد از مرگ پاسخ این صبرها را می دهند. البته می تونی صبر نکنی، می تونی جزع و فزع کنی، می تونی هی آه و ناله سر بدهی، اما توفیری به حالت نداره، زجر و محرومیت رو که می کشی هیچ، اسیب های ناشی از عدم صبرت هم روش!!! خود دانید. و اما راهکار دوم تقواست. تقوا یعنی حفظ حریم با خدا یعنی همون سیستم ذکر که بالا گفتیم. یعنی عیشت بهم ریخت، معاشت رو خراب نکن. محکم باش، تقوا داشته باش. یعنی طلا حقته، تو مشتته ولش نکن! و این صبر و تقواست که عزم استوار در کارهاست.
باید توجه داشته باشیم به عنوان یک مومن چه در امور فردی و چه در امور اجتماعی این آیه را بکار ببندیم و بهش توجه داشته باشیم. یعنی هم بدونیم ناملایمت های این دنیا به واسطه ظرف محدود دنیا برای تک تک ما هست و هم برای جامعه اسلامی ما هست. و بعد این که حواسمون باشه چون می خواهیم مومن باشیم، این مومن بودن یه هزینه دیگری رو هم برای ما ایجاد کرده است آن هم رویارویی با دنیای کفر و شرک است، حالا اون ها هی میخوان ما رو اذیت کنند، نباید کم بیاریم که! نباید دست از استقامت بکشیم که! باید رنج این رو هم با صبر و تقوا تحمل کنیم و اجازه ندهیم در جامعه اسلامی مان به واسطه اراجیف سیستم کفر احساس اضطرار و عدم اطمینانی در ما پیش بیاید.
با صبر و تقوا حواسمان به معاش واقعی باشد نه به عیش ناقص دنیا، صلوات!
التماس دعا.
    
 
نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:19 ب.ظ
Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4
year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic
but I had to tell someone!
یکشنبه 27 فروردین 1396 11:35 ب.ظ
Very good info. Lucky me I recently found your site
by accident (stumbleupon). I've saved as a favorite
for later!
جمعه 22 فروردین 1393 07:06 ب.ظ
خدا کنه ما به معاش واقعی توجه داشته باشیم و در این عیش این دنیا نمانیم. ان شاء الله
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام. با هدف شرکت موثر و مثبت در فضای مجازی در راستای فرهنگ مهدوی اینجا رو به پا کردم. اما کم کم از همه چیز نوشتم. با ربط و بی ربط. اینجا واسطه ای شد برای پیدا کردن دوستانی از جنس آنها که درقرآن آمده از همنشینی با آنها حسرتی در روز قیامت نخواهم داشت. برای همه دعا میکنم. و از همه التماس دعا دارم. صلوات برای ظهور یادتون نره.
مدیر وبلاگ : زهرای علی
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :