تبلیغات
زهرای علی - قرآنفكری 325
زهرای علی
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم
شنبه 12 مهر 1393 :: نویسنده : زهرای علی
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
جای همگی خالی. این قرآن فكری در پارك چیتگر تهران برگزار شد. جلسه ای با طعم تاب و سرسره برای مادران!!! و البته حسرت یك مادر بالقوه و نیمه بالفعل

قرآنفکری 325:
 
آیات انتخابی:
نحل/26   سوره فلق      بلد/4    نجم/39       آل عمران/ 118    منافقون/10    ناس/ 4   سوره نصر
 
آیه جلسه: نساء/32
وَ لَا تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ  لِّلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِّمَّا اكْتَسَبُواْ  وَ لِلنِّسَاءِ نَصِیبٌ ممَِّّا اكْتَسَبنْ‏َ  وَ سَْلُواْ اللَّهَ مِن فَضْلِهِ  إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكلُ‏ِّ شىَ‏ْءٍ عَلِیمًا
و زنهار، آنچه را خداوند به [سببِ‏] آن، بعضى از شما را بر بعضى [دیگر] برترى داده آرزو مكنید. براى مردان از آنچه [به اختیار] كسب كرده‏اند بهره‏اى است، و براى زنان [نیز] از آنچه [به اختیار] كسب كرده‏اند بهره‏اى است. و از فضل خدا درخواست كنید، كه خدا به هر چیزى داناست
 
1.        سوره نسا در مقام بیان احكام زناشویى است، از قبیل اینكه:" چند همسر مى‏توان گرفت"،" با چه كسانى نمى‏توان ازدواج كرد" و ... و نیز در مقام بیان احكام ارث است و در خلال آیاتش امورى دیگر نیز ذكر شده، نظیر احكامى از نماز، جهاد، شهادات، تجارت و غیره، و مختصرى هم در باره اهل كتاب سخن رفته است.
2.        جغرافیای آیات مربوط به آیات 32 تا 35 است و در ادامه آیات قبلی است که پیرامون احکام نکاح و ارث بود و به دنبال اصلاح پاره‌ای از خلل‌هایی است که در معاشرت بین مردان و زنان رخ می‌دهد.
3.        قبل از ورود به آیه بهتر است با واژه‌های فضل و تمنی آشنا بشویم، التحقیق می نویسد فضل به معنای: هو الزیادة على ما هو اللازم المقرّر یعنی هر چیزی که زیادتر از حد لازم و احتیاج باشد فضل است و تمنا کردن به معنای این است که انسان بگوید کاش فلان چیز را داشتم و یا فلان جور می‌شد و در اصل یک چیز دلی است یعنی کشش و تمایلی برای داشتن چیزی داشتن است و لزوما نباید به زبان بیاید که بگوییم فردی تمنای چیزی را دارد یا ندارد.
4.        وَ لَا تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ: از این عبارت مشخص می‌شود، به بعضی بر بعضی دیگر از سوی خدا اضافاتی داده شده است و گویا افراد با دیدن اضافاتی که در دیگران می بینند آن را تمنا می‌کنند که خدا فرموده است تمنا نکنید. یعنی همین قدر که اضافه‌ای (فضلی) را در فرد دیگری ببینیم و میل داشته باشیم که ای کاش ما هم داشتیم، نامش میشود تمنا کردن ومورد این خطاب خواهیم بود که وَ لَا تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ.
5.        لِّلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِّمَّا اكْتَسَبُواْ  وَ لِلنِّسَاءِ نَصِیبٌ ممَِّّا اكْتَسَبنْ‏؛ هم برای مردان و هم برای زنان از آنچه کسب می‌کنند بهره‌ای هست، فرق نمی‌کنه مرد باشه یا زن، از کسبی که داره بهره‌اش رو خواهد برد. (کسب بدست آوردن چیزی است، چه خود فرد با استعداد و تلاشش بدست اورده باشه، چه بهش داده باشن، مثلا کسی زیبایی خدادادی داره، یا کسی که به واسطه تلاشش رفته مهندس شده و توانمندی کسب کرده) بیان این عبارت به دنبال عبارت قبلی این را می‌رساند که گویا در جامعه مدام یک حالت مقایسه‌ای مکرر بین زنان و مردان در آنچه بر گروهی به عنوان اضافات داده شده و به گروهی دیگر داده نشده رخ می‌دهد.
6.        در عبارت بعضکم علی بعض اشاره‌ای به بحث زن  و مرد بودن در این تمناها نمی‌کند و بحث رو مطلق آورده است یعنی این تمنای اضافه هایی که به دیگران داده شده است چه در مردان نسبت به مردان، چه در زنان نسبت به زنان و چه در مردان و زنان نسبت بهم باشد را نباید تمنا کنید و در عبارت لِّلرِّجَالِ .... وَ لِلنِّسَاءِ .....  بیشتر تمناهایی که مردان و زنان نسبت به همدیگر دارند را مورد توجه قرارداده است، گویا جامعه از این لحاظ آسیب پذیرتر است.
7.        ابن که می‌فرماید بما فضل الله، یعنی حواستون باشه من این اضافه ها رو دادم، منی که خدا هستم و تدبیر امور عالم بدست من است تشخیص دادم فلانی انقدر و بهمانی انقدر اضافه تر داشته باشد، حواستون هست من خدای شما خواستم اینجوری باشه. و وقتی می فرماید لاتتمنوا، یعنی من خدایی که این اضافه ها را به بعضی دادم و به بعضی ندادم، و به بعضی جور دیگری دادم، دارم به شما می گویم این چیزها را تمنا نکنید. من خدای شما که تدبیر امور عالم و همه حکمت از آن من است دارم بهتون میگم تمنا نکنید.
8.        بعضکم علی بعض هم اشاره دارد به این که در ظرف جامعه اجتماعی برای این که امورات این دنیا بگذرد لازم است کارهایی انجام بگیرد که احتیاج به توانمندی هایی دارد، خداوند این اضافات را به برخی میدهد و در قبال این اضافات تکلیف هم می‌خواهد و اتفاقا این اضافه ها را میدهند که آن تکلیف ها را ایجاد کنند و آن چرخش امور عالم برقرارشود برای نمونه در همین سوره در آیه 34 می‌فرماید: الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلىَ النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلىَ‏ بَعْضٍ وَ بِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِم یعنی مردان بر زنان قوامند به واسطه اضافه هایی (فضل هایی) که بهشون داده شده و به واسطه مالی که از اموالشان انفاق می‌کنند (البته آیه خانوادگی است، در خانواده مطرح است). پس اضافه هایی به مرد داده شده، تکلیفی بر دوشش گذاشته شده و بدین‌وسیله امورات یک خانواده به گردش در می‌آید، طوری که هم مرد و هم زن در درون خانواده بهره‌مند می‌گردند.
9.        وَ سَْلُواْ اللَّهَ مِن فَضْلِهِ ، از فضل خدا درخواست کنید، و این یعنی تازه اگر اضافه ای هم می‌خواهی از خدا سوال کن، از خدا بخواه، می‌فرماید تو اضافه (فضل) رو از خدا بخواه اما نفرموده چه اضافه ای را، و ابتدای ایه هم فرموده اضافه ها (فضل‌های) دیگران را تمنا نکن، چشمت دنبال اضافه های دیگران نباشد ،یعنی حواست باشه فضلی هم میخواهی فقط فضل را بخواه، در درگاه خدا مودب باش و نوعی برایش مشخص نکن، که مثلا اونی ور میخوام که فلانکی یا بهمانکی داره..
10.    إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكلُ‏ِّ شىَ‏ْءٍ عَلِیمًا، و با بیان علیم بودن خدا به همه چیز کل این روند رو مورد تاکید قرار می‌دهد که من، خدای این عالم، آگاه هستم به همه چیز، پس اگر اضافه ای داده‌ام و یا نداده‌ام خودم این را می‌دانم، اصلا میدانم به چه کسی بدهم و به چه کسی ندهم، میدانم به چه کسی باید این تکلیف را بدهم و به چه کسی ندهم، می دانم چرا داده ام و چرا نداده ام،....... پس تو هم اگر فضلی را از من خدا مطالبه می‌کنی حواست باشه فقط فضل رو بخواه، نوعش را مشخص نکن، من آگاهم به امورعالم و فضلی مناسب تو به تو خواهم داد.
11.    جمع بندی آیه در یک نکته:  ایه داره این رو مطرح می‌کنه که، ای ادم‌ها! ترازوهایی که در دست گرفته‌اید و مدام خودتان و دیگران را با آن ها وزن می‌کنید که چه کسی بیشتر و چه کسی کمتر دارد را زمین بگذارید، این کارفقط مایه رنج شماست، این اضافه ها را من خدا داده‌ام و به واسطه زندگی اجتماعی که دارید همه‌تان از آن بهره‌مند خواهید شد، مثل یک تیم ورزشی هر کسی بر حسب توانمندی که دارد بهره‌ای خواهد برد و همه شما اگر این تیم نتیجه کسب کند منتفع خواهید شد، درست کار کنید چه زن باشید و چه مرد، از ان چه کسب می کنید بهره خواهید برد بنابراین دنبال کسب آخرت باشید، آخرت رو طلب کنید.
12.    حالا کدوم مردی دلش میخواد زن باشه، کدوم زنی دلش میخواد مرد باشه!!؟؟؟ اگر مومن باشید تمنای این چیزها را ندارید. راستش اگر همه مومن باشن و نسبت بهم تقوا داشته باشن می بینند که جامعه بدون هر کدام از زنان و مردان فشل خواهد شد اما متاسفانه مشکلات ان جا بروز می‌کند که عده‌ای برای خود احترامات ویژه‌ای نسبت به گروه دیگر قائل‌اند و این از جانب هر گروهی که رخ دهد زشت و ناپسند است چه مردان و چه زنان. ملاک برتری ادم ها تقواست، إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ(حجرات/13)، گرامی‌ترین شما نزد خدا با تقواترین شماست، نفرموده گرامی ترین شما با فضل ترین شماست، فرموده باتقواترین شما و ادامه داده قطعا خدا آگاه و خبیر است به این که چه کسی با تقواتر است و چه کسی گرامی‌تر است.
13.     اشتباه رایج ما در ترجمه این ایات گذاشتن معنای برتری برای فضل است، این در حالی است که فضل به معنای اضافی است، هر چیز اضافه ای را فضل گویند، پس لزوما هر چیز اضافه‌ای چیز خوبی نیست و اصلا به معنای بلندتر بودن و برتر بودن نیست بلکه به معنای چیزی اضافه داشتن است. فضل ها ارزش نیستند، اضافه اند، به مدفوع موش میگویند فضله، چون اضافه است!!!! حالا هی برید و فضل هاتون رو به رخ هم بکشید، برید و فضل های همدیگر رو مطالبه کنید!!!!
14.    ان شاء الله حواسمون باشه که ملاک برتری ها تقواست و به سمت هر چه با تقواتر بودن حرکت کنیم، صلوات!
15.    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
16.    التماس دعا.
 
نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:33 ق.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like
you wrote the book in it or something. I think that
you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog.
A great read. I will certainly be back.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 11:18 ق.ظ
I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good
content as you did, the web will be much more useful than ever before.
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:05 ب.ظ
magnificent post, very informative. I wonder why the opposite experts of this
sector don't notice this. You should continue your writing.
I am confident, you have a great readers' base already!
جمعه 25 فروردین 1396 06:05 ق.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for قرآنفكری
دوشنبه 14 مهر 1393 11:40 ق.ظ
عزیزانی که مایلندمروری بر توصیه های اسلام در زمینه تربیت نسلی سالم و صالح داشته باشند، می تونن به وبلاگ WWW.SHAMIMETOOS.MIMHANBLOG.COM مراجعه کنند و این مطالب رو در قسمت ایجاد و تربیت نسل پاک ببینند!
شنبه 12 مهر 1393 10:50 ب.ظ
راستی جمله بالاش رو خیلی عالی نوشتی با طعم تاب و سرسره برای مادران. واقعا هم مادرها پارک رو روی سرشون گذاشته بودند، بچه ها رو بردند تو پارک خودشون سرسره بازی می کردند
زهرای علی ان شالله متوجه اون مادر بالقوه و نیمه بالفعل كه حسرت خورد هم شده باشی
شنبه 12 مهر 1393 09:52 ب.ظ
سلام دوست جون عزیزم. عیدتون مبارک. این اولین عید قربان انار ها.... اولی دعای عرفه اش که با هم بودیم. دقت کردی خدا رو شکر توفیق داریم مراسم مختلف رو با هم باشیم.
ممنون از قرانفکری.
زهرای علی علیك السلام.
شنبه 12 مهر 1393 09:33 ب.ظ
سلام دوست عزیز ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشید
افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ...
عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» با مطالب زیبا آپ شد
صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیم
عطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه
www.AtreKhoda.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام. با هدف شرکت موثر و مثبت در فضای مجازی در راستای فرهنگ مهدوی اینجا رو به پا کردم. اما کم کم از همه چیز نوشتم. با ربط و بی ربط. اینجا واسطه ای شد برای پیدا کردن دوستانی از جنس آنها که درقرآن آمده از همنشینی با آنها حسرتی در روز قیامت نخواهم داشت. برای همه دعا میکنم. و از همه التماس دعا دارم. صلوات برای ظهور یادتون نره.
مدیر وبلاگ : زهرای علی
نویسندگان
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :